Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Szkoła Jazdy Jeepa: systemy wspomagające kierowcę w terenie

2 cze 12 18:03

Wybierając model samochodu, patrzymy na jego gabaryty, osiągi, no i oczywiście – na cenę. Myśląc o jeździe w terenie, wyszukaj na liście opcji lub wśród wyposażenia standardowego kilka systemów, które okażą się przydatne poza asfaltem

Udostępnij
0
Skomentuj
Szkoła Jazdy Jeepa: systemy wspomagające kierowcę w terenie Szkoła Jazdy Jeepa: systemy wspomagające kierowcę w terenie Foto: Auto Świat

Szukając odpowiedniego modelu auta, musimy odpowiedzieć na szereg pytań. Te dotyczące mocy silnika, pojemności bagażnika czy ilości poduszek powietrznych wydają się oczywiste i padają bez względu na klasę auta, które nas inetersuje.

O co powinien zapytać miłośnik off-roadu? Fakt, czy auto ma ramę czy nie, w tej chwili nie jest już tak istotny. O ile to pierwsze (np. Jeep Wrangler) jest terenówką „z krwi i kości”, o tyle nadwozie samonośne nie oznacza od razu, że samochód nadaje się tylko „do lansu”. Wiele powie nam rodzaj układu napędowego.

Rozwiązanie ze stale napędzaną osią tylną i ręcznie dołączaną przednią jest typowo terenowe i już rzadko spotykane. Z kolei automatyczne dołączanie tylnej osi bez ingerencji kierowcy konstruowane jest raczej z myślą o asfalcie. Bardzo przydatny jest centralny mechanizm różnicowy z możliwością całkowitego blokowania. Obecność w aucie reduktora również dobrze świadczy o jego podwyższonych zdolnościach terenowych.

Takie elementy jak mechaniczne blokady osi czy odłączane stabilizatory to już ekstremum dostępne tylko w modelach pokroju Wranglera.

Nowoczesne samochody coraz częściej zamieniają solidną mechanikę na delikatniejszą elektronikę. Często jednak nie musi oznaczać to dyskwalifikacji modelu z terenu – wręcz przeciwnie, jeśli jego zadaniem ma być rekreacyjna jazda poza asfaltem obecność elektroniki będzie bardzo pomocna.

Wysoko ocenić można pneumatyczne zawieszenie. Daje nie tylko możliwość wyboru charakterystyki pracy zawieszenia (twardości), lecz także umożliwia znaczące zwiększenie prześwitu i – dzięki temu – ochronę podwozia. Dobrze działający system blokady osi poprzez hamulce potrafi wydobyć auto z opresji.

Czasem nawet użycie takich „niewidzialnych” elementów jak Selec-Terrain (wybór rodzaju podłoża) pozwoli pokonać przeszkodę. Samochód dostosuje charakterystykę działania pedału przyspieszenia, pracy skrzyni biegów, siłę wspomagania układu kierowniczego itp. do warunków występujących w danym momencie.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: porównaliśmy VW Amaroka i Nissana Navare NP300, testujemy używanego Land Rovera Discovery III oraz nową Kie Sportage. Wybraliśmy się też Jeepem Renegade na poszukiwanie tajnej broni, a w dziale sportowym Kuba Przygoński opowiada o debiucie w Rajdzie Dakar za kierownicą MINI.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej